Bár a piacokon finoman szólva sem felhőtlen az optimizmus, néhány mezőgazdasági termék drágulási dinamikáját figyelve már 2008 első fele juthat eszünkbe. Ugyan a fejlett országok inflációjának mértéke egyelőre nem okoz fejfájást a politikusoknak, vannak olyan piacok, amelyeken mégis hatalmas áremelkedésekkel találkozhatunk.
Két igen szembetűnő példa a kukorica és a búza árfolyama, amelyek az amerikai szárazság - és így alacsonyabb terméshozam - következtében óriási szárnyalásba kezdtek az utóbbi időben. A kukorica ára június közepe óta 47 százalékkal került feljebb, míg a búzára szóló határidős kontraktusok 38 százalékkal drágultak szűk egy hónap leforgása alatt. Természetesen ettől még nem lesz inflációs nyomás a fejlett gazdaságokban, a gazdaság teljesítményével szorosan összefüggő nyersanyagárakra például nehezen lehetne ráfogni, hogy emelkedő trendben vannak, elég a május óta tartó olajáresésre, vagy az év eleje óta ereszkedő – a lenti ábrán látható - réz árfolyamára gondolni. A hivatalos statisztikák szerint egyelőre az élelmiszerárakban sem kell elszálló inflációtól tartani, az amerikai élelmiszerinfláció 2,7 százalékos, a kínai 3,8 százalékos, a magyar pedig egy picit magasabb, 4,4 százalékos.
2008-ban komoly tüntetéshullám söpört végig sok fejlődő országban az elszálló élelmiszerárak miatt, és bár ettől még messze vagyunk, azóta tudhatjuk, hogy az agrártermékek tőzsdei áralakulása nem csak a befektetőket szokta érdekelni.
A kukorica (szürke) és a búza (narancssárga) árfolyama:

A réz árfolyama: